• Śliwkowa 1, 78-100 Niekanin
  • sekretariat@jmj.kol.pl
  • +48 506 377 937

Korekta VAT z tytułu ulgi na złe długi a kontrola podatkowa – możliwości i ograniczenia

Korekta VAT z tytułu ulgi na złe długi jest ważnym narzędziem dla podatników, pozwalającym na odzyskanie podatku, gdy wierzytelność nie została uregulowana przez kontrahenta w ciągu 90 dni od terminu płatności. Kluczowe pytanie tego artykułu brzmi, czy możliwe jest dokonanie tej korekty, jeśli faktury sprzedażowe zostały wystawione w okresie objętym kontrolą podatkową. Odpowiedź znajdziemy w przepisach, które jasno rozdzielają moment wystawienia faktury od momentu powstania przesłanek do korekty.

Podstawy prawne korekty VAT

Zgodnie z art. 89a ust. 1a Ustawy o VAT, podatnik ma prawo skorygować podatek należny, jeśli wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 90 dni od terminu płatności. Ważny jest jednak art. 89a ust. 3, który nakazuje dokonać korekty w okresie, w którym minął 90. dzień od terminu płatności, a nie w okresie wystawienia faktury.

Wystawienie faktury a możliwość korekty

Wystawienie faktury jest momentem powstania obowiązku podatkowego, ale nie wiąże się automatycznie z możliwością dokonania korekty VAT. Możliwość korekty związana jest z faktem braku zapłaty przez kontrahenta po upływie 90 dni od terminu płatności. To oznacza, że faktura może być wystawiona w okresie kontrolowanym, ale korekta VAT z tytułu ulgi na złe długi może zostać dokonana w późniejszym okresie, gdy wierzytelność stanie się nieściągalna.

Ograniczenia wynikające z kontroli podatkowej

Art. 81b § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej wyklucza możliwość dokonania korekty za okresy objęte kontrolą podatkową do czasu jej zakończenia. Oznacza to, że podatnik nie może dokonać korekty VAT za okresy kontrolowane, ale nie wyklucza to możliwości skorzystania z ulgi na złe długi w późniejszych okresach, gdy wierzytelność stanie się nieściągalna po upływie 90 dni.

Orzecznictwo sądowe i TSUE

Orzecznictwo polskie oraz TSUE potwierdzają, że prawo do ulgi na złe długi powstaje w momencie ziszczenia się przesłanek nieściągalności wierzytelności, a nie w momencie wystawienia faktury. Wyrok TSUE w sprawie C-246/16 Enzo Di Maura oraz wyrok NSA z dnia 6 lutego 2020 r. (sygn. akt I FSK 2247/19) wskazują, że możliwość korekty VAT nie zależy od momentu wystawienia faktury, ale od braku zapłaty.

Wnioski

Naszym zdaniem, jeśli przesłanki do korekty z tytułu ulgi na złe długi ziściły się w okresie nieobjętym kontrolą podatkową, podatnik ma prawo skorzystać z tej korekty. Stanowi to osobne zdarzenie gospodarcze, które niezależnie od kontroli podatkowej może zostać zrealizowane w okresie, gdy wierzytelność staje się nieściągalna.

Podatnicy powinni zatem pamiętać, że kontrola obejmuje jedynie okresy, w których faktura została wystawiona, natomiast możliwość dokonania korekty VAT zależy od braku zapłaty, który może wystąpić po zakończeniu kontroli.

Powyższe treści nie stanowią informacji prawnej. Są jedynie prywatną opinią autora.

Kontakt

Dane adresowe

JMJ Sp. z o.o.
ul. Śliwkowa 1
78-100 Niekanin
k. Kołobrzegu

NIP: 6711857608
KRS: 0001056495

Telefon

+48 506 377 937

©2024 JMJ